نشست وزرای امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان در تاشکند سیاست خارجی

نشست وزرای امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان در تاشکند

  بزرگنمايي:

فصل سیاست - دکتر حسین امیرعبداللهیان عصر امروز (سه شنبه) با «جیحون بایراموف»، وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان دیدار نمود.

به گزارش پایگاه اطلاع رانی دولت؛ دکتر حسین امیرعبداللهیان عصر روز سه شنبه با «جیحون بایراموف»، وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان دیدار نمود. در این ملاقات که در حاشیه برگزاری اجلاس وزرای امور خارجه کشورهای عضو سازمان اکو در تاشکند ازبکستان صورت گرفت، راه‌های گسترش مناسبات دوستانه دو کشور بررسی شد.
دکتر امیرعبداللهیان ضمن اشاره به جایگاه جمهوری آذربایجان در حوزه همسایگی و اولویت این حوزه در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت: تحولات قفقاز جنوبی، آزادی اراضی اشغالی جمهوری آذربایجان و توافقنامه آتش بس مربوط به آن، پنجره‌ها و فرصت های جدیدی را برای ثبات و همگرایی در منطقه گشوده است. حفظ تمامیت ارضی کشورهای منطقه برای ما مهم است و جمهوری اسلامی ایران همواره از تمامیت ارضی جمهوری آذربایجان حمایت کرده و خواهد کرد.
وزیر امور خارجه کشورمان با تاکید بر ظرفیت های زیاد موجود برای گسترش روابط دو کشور، به ویژه در زمینه‌های اقتصادی و تجاری، ابراز امیدواری کرد با تدوین برنامه ای ملموس و اراده ای جدی، مناسبات تجاری میان ایران و جمهوری آذربایجان افزایش یابد.
وی افزود: صلح و ثبات در قفقاز نیز فرصت های بهتری را برای تقویت کریدور شمال-جنوب و رشد تجارت در منطقه ایجاد می‌کند. ما علاقمند و آماده برای استفاده از ظرفیت‌های فنی و مهندسی خودمان برای حضور در پروژه‌های جمهوری آذربایجان از جمله در مناطق آزاد شده هستیم.
وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان نیز در این ملاقات اظهار داشت: روابط دوستانه دو کشور از اهمیت بالایی برخوردار است و در این چارچوب تبادل دیدارها همواره موثر بوده است. لذا در سال جدید (میلادی) لازم است به این دیدارها سرعت دهیم. وی افزود: حمل و نقل سه جانبه ایران، روسیه و جمهوری آذربایجان چارچوب خوبی برای توسعه همکاری‌های منطقه ای است. به علاوه مشورتهای سیاسی میان دو وزارت امور خارجه کمک موثری در گسترش هر چه بیشتر مناسبات دارد.
وزرا ضمن تاکید بر اهمیت دیدارهای مقامات عالی دو کشور، توافق نمودند در سال جدید میلادی نیز تبادل دیدارهای فعالانه ادامه یافته و به ویژه سفرهای متقابل وزرای امور خارجه و روسای کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی دو کشور در آینده ای نزدیک انجام شود. همچنین در خصوص تحولات منطقه ای بهره گیری از فرصت و ظرفیت چارچوب 3+3 به منظور حل و فصل موضوعات منطقه ای توسط کشورهای منطقه و جلوگیری از دخالت بازیگران خارجی در امور آن گفتگو به عمل آمد.


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

13 فروند بالگرد بازآماد شده به نیروهای مسلح تحویل شد

پیگیری و تکمیل مقوله حدنگاری به همت مضاعف نیاز دارد

رئیسی: محاسبات غلط اروپا درباره ایران ناشی از وابستگی به منابع اطلاعاتی معاند است

فعال شدن ظرفیت‌های ایران و اروگوئه مستلزم تلاش مسئولان دوکشور است

ظرفیت‌های متنوع متقابل امکان ارتقای همکاری‌های فیمابین به سطوح بالاتر را فراهم کرده است/ فعال کردن ظرفیت‌های متقابل تلاش مضاعف مسئولان دو کشور را می‌طلبد

جدیدترین موشک بومی سوخو 24 با نام عاصف یا موشک کروز عاصف رونمایی شد

موشک کروز عاصف رونمایی شد

ایران و یونان در پیدایش و تکامل مدنیت نقشی افتخارآمیز داشته‌اند/ تحریم‌های ظالمانه نتوانسته جمهوری اسلامی ایران را در عرصه رشد و پیشرفت متوقف کند

اژه ای:فساد مسری است/مبارزه با فساد باید انتقام گرایانه نباشد

افتتاح همزمان 25 پروژه بهداشتی و درمانی در استان کردستان با حضور عین اللهی

قلب جهان کجاست و چرا؟

ساخت پایگاه‌های امن نظامی تداوم خواهد داشت

پایگاه‌های ناشناخته توانایی انجام کارهای بزرگی دارند

ایران و یونان در پیدایش و تکامل مدنیت نقشی افتخارآمیز داشته‌اند

مجمع نخبگان جهان اسلام: پس از چهارقرن افول غرب را شاهد هستیم

ایرانی‌ترین پالایشگاه پارس جنوبی راه‌اندازی می‌شود

سرلشکر موسوی: در آینده میزبان جنگنده‌های جدید خواهیم بود

سرلشکر موسوی: انواع پرنده‌های باسرنشین و بدون سرنشین در پایگاه عقاب 44 حضور دارند

نحوه عرضه بلیت های نوروزی اعلام شد

2600 نفر از متخصصان ایرانی دانشگاه‌های برتر دنیا به کشور بازگشتند

مدل کیفیت جهان اسلام رونمایی شد

پور ابراهیمی: حجم نقدینگی ایجاد شده در دولت‌ قبل در حال کاهش است

روابط ایران و زیمبابوه پس از انقلاب اسلامی همواره دوستانه و رو به گسترش بوده است/ تهران و هراره ظرفیت‌های فراوانی برای ارتقا و گسترش همکاری‌های فیمابین دارند

جشنواره‌های هنری باعث وحد می‌شود/ مردم ایران پیوند ناگسستنی دارند

مردم ایران پیوند ناگسستنی دارند/جشنواره‌های هنری باعث وحدت می‌شود

آگهی ها

  • تریبون مردم
  • فصل بانک، نشریه الکترونیکی تخصصی بانک

© - www.faslesiyasat.ir . All Rights Reserved.