نگاهداری:‌ اقتصاد دریامحور می‌تواند نقطه عطفی در برنامه هفتم توسعه باشد مجلس

نگاهداری:‌ اقتصاد دریامحور می‌تواند نقطه عطفی در برنامه هفتم توسعه باشد

  بزرگنمايي:

فصل سیاست - رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس در همایش ملی «آمایش سرزمین با تأکید بر دریا، سواحل و بنادر» به ضرورت اولویت‌‎بندی ارتباط با ظرفیت‌های کریدورهای اقتصادی در خصوص تصمیم‌گیری توسعه زیرساخت‌های کشور تاکید کرد.

به گزارش فصل سیاست ،‌ بابک نگاهداری رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس در همایش ملی «آمایش سرزمین با تأکید بر دریا، سواحل و بنادر» که امروز (پنجشنبه 3 آذر ماه 1401) برگزار شد، به ضرورت اولویت‌بندی ارتباط با ظرفیت‌های کریدورهای اقتصادی در خصوص تصمیم‌گیری توسعه زیرساخت‌های کشور تاکید کرد.
وی در این همایش به اهمیت اقتصاد دریا محور اشاره کرد وگفت: 3.2 جمعیت جهان در مناطق مجاور دریا و آبراه‌ها مستقر هستند، لذا بخش عمده‌ای از اقتصاد امروز مبتنی بر دریاها شکل گرفته و یکی از عللی که اقتصاد امروز ایران دچار یک برون افتادگی نسبت به اقتصاد جهانی است این است که از اقتصاد دریا محور مغفول بوده ایم.
وی افزود: در برنامه هفتم توسعه یکی از مواردی که می‌تواند باعث ایجاد چرخش ساختاری در اقتصاد کشور شود، بحث اقتصاد دریا است و در این زمینه مرکز پژوهش‌های مجلس سه حوزه فعالیت را در خصوص اقتصاد دریاها معرفی کرده است، به طوری که در سطح جزایر، سواحل و ظرفیت‌های دریایی ایران و کسب و کارهای دریا محور خلاصه می‌شود.
رئیس مرکز پژوهش های مجلس تصریح کرد: تمرکز بر این سه محور اقتصاد دریایی در برنامه هفتم توسعه می‌تواند چرخش ساختاری در بهبود اقتصاد جمهوری اسلامی ایران ایجاد کند.
نگاهداری در ادامه سخنرانی خود مسائل مشترک در همه حوزه‌های دریایی و ساحلی کشور را در 4 محور تشریح کرد و گفت: موضوع اول مسئله حکمرانی می باشد، متاسفانه مدیریت سیاسی و نگاشت نهادی که در عرصه مدیریت دریامحور که در کشور باید به آن پرداخته شود از وضعیت مناسبی برخوردار نیست، به طوری که حکمرانی در شرح وظایف و ماموریت‌های استانداری‌ها و مناطق آزاد در این زمینه مغفول مانده است و همواره تحت تاثیر عوامل دیگر بوده است.
وی افزود: مسئله دیگر مسئله توسعه ای است که در بنادر دیگر کشورهای حاشیه خلیج فارس رخ داده است، و متعاقبا باعث عقب افتادگی بنادر کشور در این سواحل شده است و چالش هایی همانند چالش های قاچاق و امنیت محور را برای کشور ما ایجاد کرده است و راه حل مبارزه با آن توسعه قدرتمند بنادر و اقتصاد دریایی بنادر در سواحل شمالی خلیج فارس می باشد.
نگاهداری در ادامه تشریح مسائل مشترک دریایی کشور گفت: مشکل سوم ضعف شدید در حوزه زیرساخت های اساسی است که در خصوص توسعه بنادر می‌توانند نقش ایفا کنند، در صورتی که بخواهیم در سواحل خود برای تجارت بین المللی جذابیت ایجاد کنیم، حتما باید نسبت به توسعه زیرساخت های لجستیکی و زیرساخت های حمل و نقلی از پس کرانه های بنادر کشور اقدام کنیم و باتوجه به وضعیت اقتصادی کنونی توصیه جدی مرکز پژوهش‌های مجلس بر این است که این توسعه با شراکت سرمایه‌گذاران خارجی صورت بگیرد که این در هم تنیدگی اقتصادی ضریب امنیتی و توان خنثی سازی تحریم را برای کشور به ارمغان می‌آورد.
رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس در ادامه عنوان کرد: در این مقطع تاریخی ضرورت ایجاب می‌کند که نقش جدیدی را برای بنادر و پس‌کرانه‌ها نسبت به کریدورهای اقتصادی بین‌المللی که در منطقه ژئوپولیتیک کشور ما شکل گرفته و وجود دارد تعریف کنیم.
نگاهداری به آغاز شدت گرفتن تحریم‌های نفتی در سال 2012 میلادی اشاره کرد و خاطرنشان کرد: تا قبل از شدت گرفتن تحریم های نفتی در سال 2012،کشور ما در یک دوره زیست نفتی به سر می‌برد و این وابستگی به اقتصاد نفتی باعث شد تا از زیرساخت‌های دریایی غفلت کنیم و مناطق آزاد کشور با رویکرد رفاهی فعالیت می کردند که می بایست نسبت به تعریف نقش بنادر و مناطق آزاد در ارتباط با کریدورهای بین المللی اقتصادی بازنگری کنیم.
وی افزود: این بازنگری برای اقتصاد کشور ما دو ظرفیت ایجاد می کند که اولا توان ارزآوری را برای کشور افزایش می دهد و ظرفیت دیگر این است که این در هم تنیدگی بین المللی باعث افزایش امنیت ملی کشور خواهد شد.
بابک نگاهداری با اشاره به تدوین برنامه هفتم توسعه تاکید کرد: در شرایط کنونی تصمیم‌گیری‌هایی که در خصوص توسعه زیرساخت‌ها انجام می‌گیرد، می‌بایست باتوجه به اولویت‌بندی در ارتباط با ظرفیت‌های کریدورهای اقتصادی بین‌المللی صورت گیرد.
وی در پایان تاکید کرد: کشور ما نیازمند یک جایابی در نظام اقتصادی بین الملل جدید می باشد و اقتصاد دریامحور می تواند یک نقطه عطفی برای برنامه هفتم توسعه در پنج سال آتی کشور باشد. تعامل و تقابل قدرت های جهانی در این بازآرایی جدید تغییر اساسی کرده و مباحث ژئوپولوتیک و ژئواکونومیک اهمیت دوچندانی نسبت به گذشته به خود اختصاص داده اند. در نظم جدید جهانی یک چندجانبه‌گرایی در حال شکل‌گیری است و رویکردها و ابتکارات اقتصادی کشور ما نیز می‌بایست با توجه به این چندجانبه گرایی صورت گیرد و حتی استاندارد تبادلات اقتصادی نیز در این نظم نوین جهانی در حال تغییر می‌باشد.
پایان پیام/


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

دیدار امیرعبداللهیان با سفرای جمهوری اسلامی ایران در اروپا

شقایق دهقان احضار شد

پلمپ واحد صنفی متخلف مجتمع تجاری بزرگ الماس تهرانپارس

مشکلات کشور به دست دولتمردان و نمایندگان حل می‌شود/لوایح برنامه هفتم و بودجه 1402 به زودی تقدیم مجلس می‌شود

رئیسی: پرهیز از اقدامات و تصمیمات تورم‌زا رویکرد اساسی دولت سیزدهم است

پرهیز از اتخاذ تصمیمات تورم‌زا رویکرد اساسی دولت سیزدهم است

پرهیز از اتخاذ تصمیمات و اقدامات تورم‌زا رویکرد اساسی دولت سیزدهم است/ مسئولان در تنظیم لایحه بودجه برای دسترسی ارزان جامعه به اقلام خوراکی، آب، مسکن، سلامت و خودرو برنامه‌ریزی کنند/ شورای اطلاع‌رسانی دولت همه ظرفیت‌ها را برای تبیین عملکرد دولت برای افکار عمومی به کار گیرد

قدرت نیروی دریایی سپاه قابل مقایسه با گذشته نیست

آیت‌الله اراکی: اصول الهی اسلام برای اداره جامعه عقلانی است

امیرعبداللهیان با وزیر خارجه صربستان دیدار و گفتگو کرد

خیز همه‌جانبه دشمنان برای نابودی ایران اسلامی

فروش نفت در دولت سیزدهم 2.5 برابر قبل شده است

نامه معرفی مهرداد بذرپاش به عنوان وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی، اعلام وصول شد

شریعتی: سنگ از جلوی پای طرح شفافیت برداشته شود/ قالیباف: در مجمع تشخیص، پیگیری می‌کنیم

دستگیری 2 نفر از عوامل ترور شهید رضا داستانی

بانک‌ها پدر جوانان را برای وام ازدواج درآورده اند

تنها راه رفع مشکلات استفاده از ابزار استیضاح نیست

بهادری‌جهرمی: رمز عقب ماندگی در دهه نود، نگاه به خارج و بی اعتمادی به توانمندی های داخلی است

میراحمدی: اغتشاشات 17 هزار میلیارد ریال خسارت به کشور خسارت وارد کرده است/ فکر می‌کنم گزارش حادثه زاهدان تا حدود 4 روز آینده آماده شود

تشریح نشست غیرعلنی مجلس و دولت پیرامون برنامه هفتم و لایحه بودجه 1402/جلسه رأی اعتماد وزیر پیشنهادی راه هفته آینده برگزار می شود

دستگیری 2 نفر از عوامل ترور «شهید داستانی» توسط سازمان حفاظت اطلاعات سپاه

مهمترین محور های نطق میان دستور نمایندگان ملت چه بود؟

جانشین وزیر دفاع: دستور کار رسانه‌های معاند، تحریف محتوای جنگ و دروغ‌پردازی است

بررسی طرح شفایت درمجمع طولانی شده است/ هیئت رئیسه مجلس پیگیری کند

مرگ خوبست اما برای همسایه

آگهی ها

  • تریبون مردم
  • فصل بانک، نشریه الکترونیکی تخصصی بانک

© - www.faslesiyasat.ir . All Rights Reserved.