با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری:
اختتامیه کنفرانس بین‌المللی "انسان‌شناسی در اندیشه فلسفی ابن‌سینا" برگزار شد دولت

اختتامیه کنفرانس بین‌المللی "انسان‌شناسی در اندیشه فلسفی ابن‌سینا" برگزار شد

  بزرگنمايي:

فصل سیاست - آیین اختتامیه کنفرانس بین‌المللی "انسان شناسی در اندیشه فلسفی ابن‌سینا" با حضور دکتر محمدعلی زلفی‌گل وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و میهمانان خارجی در همدان، برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر محمدعلی زلفی‌گل صبح امروز (پنجشنبه) در آیین اختتامیه کنفرانس بین المللی انسان شناسی در اندیشه فلسفی ابن سینا» در همدان، شیخ‌الرئیس بوعلی‌سینا را سرمایه نمادین برای بشریت دانست و افزود: ابن سینا جزو دانشمندانی است که بزرگترین خدمت را به بشریت کرده است، بنابراین باید دنبال سرمایه‌های نمادین باشیم.
وی ادامه داد: برترین سرمایه در دنیا امروز جامعه بشری، انسانیت است که در خود سرمایه هایی، چون نوع دوستی، تقوا، انصاف و وجدان را در شبکه فضائل خود دارد.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به اینکه منابع انسانی هنگام عجین شدن با علم، دانش، فناوری و نوآوری تبدیل به انسان نخبه و سرمایه نمادین می‌شوند، افزود: شیخ الرئیس یک سرمایه نمادین برای کشور بود که روح خودباوری و امید را به جامعه تزریق کرد.
زلفی گل ادامه داد: در دنیای رقابتی امروز با وجود تنازع بقا، اگر نخبگان و انسانیت در جوامع حاکم باشند می‌توانند دست برتر را در صلح و آرامش جهانی داشته باشند.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: آنچه به عنوان سرمایه هر جامعه تلقی می‌شود، دارای ارزش ویژه است و آن سرمایه انسانی و نخبه دانش مدار و مهارت‌مند است.
وی با اشاره به اینکه در جمهوری اسلامی توجه به سرمایه علم و فناوری در جایگاه ویژه‌ای قرار دارد، افزود: فرهنگ شایسته از طریق فناوری‌های جدید شکل می‌گیرد و امروزه فناوری جدید در جغرافیای مجازی، فرهنگ دنیا را تغییر داده است.
زلفی گل بزرگترین سرمایه هر جمعیتی را فرهنگ آن جامعه دانست و ادامه داد: فرهنگ سالم نیز فکر را تشکیل داده و تبدیل به عمل می‌شود.
وی اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران، نبود زمینه مناسب برای شکوفایی و فروش منابع طبیعی را بدون تلاش برای فرآوری و ارزش‌افزوده آن ظلم به آیندگان و کشور می‌داند.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در ادامه با اشاره به پیشرفت‌های اخیر دانشگاه‌ها و دانشجویان ایران در رده‌های جهانی گفت: در ابتدای انقلاب 170 هزار دانشجو مشغول به تحصیل بودند، اما این رقم اکنون به سه میلیون و 200 هزار دانشجو رسیده است و دانشگاه‌های ایران نیز در رتبه بندی بین المللی جزو بهترین‌ها در جهان هستند.
ماهر آلپر، استاد فلسفه از کشور ترکیه نیز در این مراسم با اشاره به جایگاه والای بوعلی‌سینا، اظهار کرد: همه می‌دانیم بوعلی بزرگ، از بنیانگداران متافیزیک است.
آلپر ادامه داد: برای شناخت بوعلی‌سینا در دو محور می‌توانیم تلاش کنیم، یکی فهم درست فلسفه و گفته‌های ابن سینا و دیگری سیستم فکری ابن سینا است که البته دررابطه با تمامی دانشمندان اسلامی با این دو موضوع می‌توانیم تحقیق کنیم.
وی خاطرنشان کرد: مادامی که فلسفه اسلامی به طور کامل فهم نشود، نمی‌توانیم حایگاه خود را در جهان علم پیدا کنیم و در ایران و سایر کشورهای منظقه لازم است اقدامات این چنینی انجام شود.
نگینه شیرمحمد آوا، استاد فلسفه از کشور ازبکستان نیز با بیان اینکه ابن سینا خدمت بزرگی به بشریت کرد گفت: دو ملت ایران و ازبکستان باید برای معرفی ابن سینا اقدامات مهمی انجام دهند بنابراین دانشگاه‌های دو کشور باید عظمت این شخصیت عظیم را به جهان آن طور که شایسته است بشناسانند.
وی ادامه داد: سال 2025 سالی است که ابن سینا به هزار و 45 سالگی می‌رسد که ازبکستان قرار است مراسم باشکوهی برای شناسایی این شخصیت بزرگ، برگزار کند.
در این مراسم، نماینده کشور ازبکستان، بشقاب سفالی مزین به تصویر شیخ‌الرئیس بوعلی سینا را به استاندار همدان، لباس محلی کشور ازبکستان را به وزیر علوم و خاک روستای افشانه (زادگاه بوعلی‌سینا) را به رئیس بنیاد بوعلی‌سینا، اهدا کرد.
مصطفی بلال‌اف، مدیرگروه هستی‌شناسی و نظریه دانش دانشگاه دولتی داغستان روسیه، اظهار کرد: ارزش کارهای علمی ابن سینا برای تمام جهانیان است.
بلال‌اف ادامه داد: ابن سینا دستور داد تا ما عقلانیت را برای بشریت بازگو کنیم. او فلسفه را برای اروپاییان و غیرمسلمانان تبیین کرد.
نماینده کشور روسیه نیز با هدیه‌ای از استاندار همدان، قدردانی کرد.
در پایان مراسم، استاندار همدان با اهدای کتاب مصور معرفی همدان و ظروف سفالی از میهمانان خارجی، قدردانی کرد.


ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

دیدار امیرعبداللهیان با سفرای جمهوری اسلامی ایران در اروپا

شقایق دهقان احضار شد

پلمپ واحد صنفی متخلف مجتمع تجاری بزرگ الماس تهرانپارس

مشکلات کشور به دست دولتمردان و نمایندگان حل می‌شود/لوایح برنامه هفتم و بودجه 1402 به زودی تقدیم مجلس می‌شود

رئیسی: پرهیز از اقدامات و تصمیمات تورم‌زا رویکرد اساسی دولت سیزدهم است

پرهیز از اتخاذ تصمیمات تورم‌زا رویکرد اساسی دولت سیزدهم است

پرهیز از اتخاذ تصمیمات و اقدامات تورم‌زا رویکرد اساسی دولت سیزدهم است/ مسئولان در تنظیم لایحه بودجه برای دسترسی ارزان جامعه به اقلام خوراکی، آب، مسکن، سلامت و خودرو برنامه‌ریزی کنند/ شورای اطلاع‌رسانی دولت همه ظرفیت‌ها را برای تبیین عملکرد دولت برای افکار عمومی به کار گیرد

قدرت نیروی دریایی سپاه قابل مقایسه با گذشته نیست

آیت‌الله اراکی: اصول الهی اسلام برای اداره جامعه عقلانی است

امیرعبداللهیان با وزیر خارجه صربستان دیدار و گفتگو کرد

خیز همه‌جانبه دشمنان برای نابودی ایران اسلامی

فروش نفت در دولت سیزدهم 2.5 برابر قبل شده است

نامه معرفی مهرداد بذرپاش به عنوان وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی، اعلام وصول شد

شریعتی: سنگ از جلوی پای طرح شفافیت برداشته شود/ قالیباف: در مجمع تشخیص، پیگیری می‌کنیم

دستگیری 2 نفر از عوامل ترور شهید رضا داستانی

بانک‌ها پدر جوانان را برای وام ازدواج درآورده اند

تنها راه رفع مشکلات استفاده از ابزار استیضاح نیست

بهادری‌جهرمی: رمز عقب ماندگی در دهه نود، نگاه به خارج و بی اعتمادی به توانمندی های داخلی است

میراحمدی: اغتشاشات 17 هزار میلیارد ریال خسارت به کشور خسارت وارد کرده است/ فکر می‌کنم گزارش حادثه زاهدان تا حدود 4 روز آینده آماده شود

تشریح نشست غیرعلنی مجلس و دولت پیرامون برنامه هفتم و لایحه بودجه 1402/جلسه رأی اعتماد وزیر پیشنهادی راه هفته آینده برگزار می شود

دستگیری 2 نفر از عوامل ترور «شهید داستانی» توسط سازمان حفاظت اطلاعات سپاه

مهمترین محور های نطق میان دستور نمایندگان ملت چه بود؟

جانشین وزیر دفاع: دستور کار رسانه‌های معاند، تحریف محتوای جنگ و دروغ‌پردازی است

بررسی طرح شفایت درمجمع طولانی شده است/ هیئت رئیسه مجلس پیگیری کند

مرگ خوبست اما برای همسایه

آگهی ها

  • تریبون مردم
  • فصل بانک، نشریه الکترونیکی تخصصی بانک

© - www.faslesiyasat.ir . All Rights Reserved.